A fekete retek nagyon hasonlít a hónapos retekhez, kicsit ugyan méretesebb annál.
A levelek felületét durva szőrök borítják, gumója pedig fekete színű, vastag héjú. Ez a retek akkor a legfinomabb, ha az első gyenge fagy megcsípi. Ahogy a retek fajok többsége, feltehetően ez is Ázsiából származik. Magjából az egyiptomiak olajat készítettek.
A fekete retek hófehér húsa
A fekete retek gumója sötétfekete, héja pedig nagyon vastag. A retek húsa hófehér, és - a hónapos retekhez hasonlóan - előfordul, hogy szivacsos (pudvás) a belseje, amely leginkább a túladagolt nitrogéntartalmú műtrágya miatt alakul ki. A zöldségesnél ellenőrizzük, hogy nem puha-e a gumó belseje, s csak akkor vegyük meg, ha keménynek érezzük.
A fekete retek pikáns aromájú zöldség
A fekete retek enyhén kesernyés, gyakran csípős aromájú zöldség, amely kiemelkedően magas vitamintartalommal rendelkezik. A friss fekete retek gyökér lédús húsa segíti az emésztést, a népi gyógyászatban pedig köhögés és megfázás ellen használták. A hűtőben sokáig eláll, ha nem zárt csomagolásban tesszük be. A fekete retket fogyasztás előtt érdemes meghámozni.
A fekete retek enyhén kesernyés, gyakran csípős aromájú zöldség |
Retket a levesbe, salátába, szendvicsbe
A fekete retek gyökerét belefőzhetjük a húslevesbe a gyökérzöldségek mellé, főve a karalábéhoz hasonló az íze. Romániában a forró húsleveshez hajszálvékonyra szelt friss vagy sózott fekete retket kínálnak. A friss saláták mindegyikében megállja helyét, de számítsunk rá, hogy jellegzetes íze elnyomja a többi összetevőjét. Tojással együtt lereszelve, sok majonézzel összeforgatva finom vacsorát készíthetünk, amelyet friss pirítós kenyérrel kínáljunk.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése