Véget értek az ünnepek. gyermekeink tele voltak kíváncsísággal, az ajándékvárással és az együtt töltött időket várták. Visszagondolva, melyikünk emlékszik arra, hogy minden évben milyen ajándékot kapot? Biztosan voltak olyan ünnepek, amikre szívesebben emlékszünk, mert nagyobb ajándékok voltaka afa alatt, de valószínűbb, hogy a kapott tárgyakat elfelejtettük. Mert nem ez számít!
Ha már szükők vagyunk akkor ez az érzés pláne erősebb s inkább azokra az együtt töltött, felejthetetlen időszakokra gondolunk, amikor beszélgettünk, játszottunk szüleinkkel. Felmerül a kérdés, hogy a mai fogyasztói társadalomban mit adhatunk gyermekeinknek, amire emlékezni fognak? Amit magukkal hordozhatnak a szívükben?
Íme a 20 legemlékezetesebb dolog listája, véleményünk szerint:
Megerősítés: Néha egyetlen bátorító szó is megváltoztathat egy egész életet. Mondd el a gyermekednek, hogy milyen nagyra tartod őt. És ismételd el neki minden egyes adandó alkalommal újra és újra.
Megerősítés: Néha egyetlen bátorító szó is megváltoztathat egy egész életet. Mondd el a gyermekednek, hogy milyen nagyra tartod őt. És ismételd el neki minden egyes adandó alkalommal újra és újra.
Kihívás: Támogasd őt abban, hogy merjen nagyot álmodni és idővel olyasmire is képes lesz, amit nem is gondolt volna magáról és te sem álmodtál volna.
Együttérzés: Az élet sokszor nem igazságos és soha nem is lesz az. Így, amikor valami rosszat követett el, vagy más cselekedetét kell megítélnie, tanítsd meg, hogy ne elsőre ítélkezzen és felette se ítélkezz azonnal.
Elégedettség: Az ember mindig többet akar, az örök elégedetlenség folyton jelen van az életünkben, ezért az egyik legnagyobb ajándék, amit adhatsz a gyermekednek az, hogy elégedetté teszed azzal, amije van, de sosem azzal, amilyen, mert azzal kapcsolatban mindig akarjon több és jobb lenni.
Kíváncsiság: Tanítsd meg neki, hogy kérdezzen: mit, miért, miért nem, hogyan? Egy szülő száját soha ne hagyja el a “Ne kérdezz már annyit!” mondat!
Elszántság: Az ember sikerességének egyik legmeghatározóbb tényezője akaraterejének mértéke. Segíts neki, hogy minél elszántabb legyen.
Fegyelem: A gyerekeknek mindent meg kell tanulniuk, hogyan kell viselkedni, másokkal kommunikálni, eredményeket elérni és álmaikat megvalósítani. A fegyelem egy olyan pozitív tulajdonság, ami közelebb visz őket ehhez.
Ösztönzés: A szavaknak hatalmas erejük van, amikkel építeni és nagyon könnyen rombolni is lehet. Azok a mondatok, amiket gyermekednek mondasz, egész életérere szárnyakat adhatnak neki, de ugyanúgy romba is döntheti őt. Tehát jól gondold át, mit mikor mondasz.
Keresd a szépséget: Segíts, hogy gyermeked mindenben megtalálja a szépet, még az élet legapróbb részleteiben is.
Nagylelkűség: Tanítsd meg, hogy legyen nagylelkű a te dolgaiddal, hogy aztán később a sajátjaival is azzá váljon.
Őszinteség: Azok a gyerekek, akik korán megtanulják az őszinteség fogalmát, nagyobb valószínűséggel válnak őszinte felnőttekké. Azok a felnőttek, akik őszintén és igaz módon bánnak másokkal, sokkal boldogabb, elégedettebb életet élnek és jobban alszanak.
Puszik és ölelések: Egy gyerek soha nem lehet elég idős ahhoz, hogy a szülő fizikálisan is kinyilvánítsa az iránta érzett szeretetét. Ezért öleld meg őt, ahányszor csak lehet.
Képzelőerő: A világ minden nappal gyorsabban és gyorsabban változik. A holnap már nem olyan lesz, mint a mai nap. A nagy képzelőerővel bíró emberek nem csak megélik, de formálják is a világot.
Vedd ölbe: Egy mese elolvasásához, egy jó beszélgetéshez nincs jobb hely anya és apa ölénél, ráadásul mindig kéznél van :-).
Életen át tartó tanulás: Ha valaki szeretettel, érdeklődéssel tanul, egész más, mint amikor kénytelen elsajátítani egy ismeretanyagot, csak azért, hogy átmenjen a vizsgán, vagy kedvezzen a szüleinek. Az életen át tartó tanulás megtanulása otthon kezdődik, ezért olvassatok minél többet, tegyen fel kérdéseket, tanulja meg szeretni a tanulást.
Közös étkezés: A közös családi étkezések nagyon szoros köteléket fonnak a gyermek és a szülők közé. Az a család, amelyik nem eszik együtt, nem is fejlődik együtt.
A természet szeretete: Az a gyerek, aki értékeli a körülötte lévő élővilágot, megtanul vigyázni is arra. A legtöbb szülő arra tanítja a gyermekét, hogy rakjon rendet a szobájában és vigyázzon a dolgaira, de ugyanezt meg kellene tanítani nekik a természettel kapcsolatban is.
Optimizmus: A pesszimisták soha nem változtatják meg a világot. Az optimisták igen.
Büszkeség: Tanítsd meg, hogy értékelje a kis dolgokat az életben és legyen büszke rájuk, mert sok kicsi cselekedettel nagy dolgokat vihet véghez.
Hibázni nem bűn: A gyerekek gyerekek. Engedd, hogy kísérletezzenek, próbálkozzanak és egyben hibázzanak is.
Önbecsülés: Azok a gyerekek, akik értékelik önmagukat, magabiztosabbak, nagyobb az önbecsülésük, így nagyobb valószínűséggel válnak olyan felnőttekké, akik kitartanak az elveik mellett, egyáltalán, vannak elveik.
Humor: Nevessetek együtt minden nap, mert a nevetés gyógyír minden sebre.
Stabilitás: A stabil otthon az, amire a gyerekek az egész életüket építik. Tudniuk kell a helyüket a családban, hogy kiben bízhatnak és ki az, aki ott lesz, ha szükségük van rá.
Idő: Az idő az egyetlen ajándék, amit soha nem kaphatsz, vagy szerezhetsz vissza. Figyelj rá, hogy kinek, mennyit adsz belőle!
Osztatlan figyelem: Időről-időre kapcsolj ki mindent, telefont, laptopot, tévét, hogy minden figyelmeddel gyermekedre koncentrálhass. Hidd el, mindennél többet jelent majd nekik egy olyan óra, amikor csak ti léteztek, semmi más.
Szeretet: Az összes, eddig felsorolt ajándék közül a legnagyobb!
A cikk Joshua Becker írása alapján készült.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése