2017. szeptember 30., szombat

Hogyan ne kiabálj a gyerekeddel, amikor mérges vagy?

https://www.csupaszivmagazin.hu/hogyan-ne-kiabalj-gyerekeddel-amikor-merges-vagy/

A gyerekkorunkból mindannyian hozunk magunkkal tapasztalatokat, jó és rossz élményeket egyaránt, helyzeteket, ahol kiszolgáltatottnak éreztük magunkat, a szüleink hozzánk fűződő kapcsolatát és egy sor más,meghatározó dolgot. Amikor a gyerekünk valami olyat tesz, ami miatt felforr bennünk a harag, az soha nem a gyerekről, hanem rólunk szól. Ilyenkor olyan gombokat nyomogatnak bennünk, amik régi sérelmeket, beidegződéseket, helyzeteket aktivizálnak. Mivel mindenkinek más van a képzeletbeli puttonyában, ezért azok a helyzetek is mások, amin kiakad a szülő. Van olyan anya, aki csak nevet egy helyzeten, másnak meg ugyanarra lehet, hogy ökölbe szorul a keze.

Ezért sem érdemes összehasonlítani magunkat másokkal, hiszen mások a körülményeink, a múltunk, a gyerekeink és más van a hozott tarsolyunkban is.

Szóval ha egy olyan anyát látsz, aki nyugodt marad abban a helyzetben, amiben de felfortyansz, ne érezd úgy, hogy ettől te szaranya vagy. Egyszerűen csak mások vagytok. Ne vele törődj, inkább magaddal!
Egyébként biztos vagyok benne, hogy mindenki tud mérges és dühös lenni, akár törne-zúzna is néha (igen, még az a nagyon nyugodtnak tűnő anya is), egyszerűen annál az oknál fogva, hogy a düh az emberei kapcsolatok természetes velejárója. Nem az érzéssel van baj (egy érzéssel sincsen baj soha!), hanem azzal, ha haragunk cselekvésbe fordul át. Amikor mérges vagyunk, de úgy istenigazából, az agyunkat elöntik a hormonok, a racionálisan gondolkodó agyterületünk lezár és bekapcsol az úgynevezett “küzdj vagy menekülj” üzemmód. Az a baj, hogy ebben az állapotban nem tudunk józanul cselekedni és nem tudunk olyan szülőként viselkedni, akik pedig lenni szeretnénk. A jó hír viszont az, hogy van belőle kiút! El lehet érni azt, hogy az ember ne kiabáljon a gyerekével, még akkor sem, ha nagyon mérges és minden oka meglenne rá. Nem mondom, hogy könnyű, sőt baromi nehéz, ultra nehéz – de nem elérhetetlen!
Lássuk, mit kell tenni, hogy megőrizd a nyugalmadat!
Először is nem kell elnyomnod a dühödet. Sőt! Nem szabad elnyomnod a dühödet, mert az attól nem tűnik el, csak leköltözik a tudatalattiba, ahol aztán kezelhetetlenné válik. Ezután vagy derült égből villámcsapásként fog egyszer csak kitörni, vagy a belsődet fogja marcangolni, egészen odáig fajulva, hogy akár fizikai tünetekbe, betegségbe fordul át. Tehát, fogadd el, akár ki is mondhatod, hogy ha a gyereked ezt meg ezt csinálja, attól te nagyon dühös leszel. Ez is csak egy érzés az érzelmeink palettáján.
Akkor viszont mit csinálj, ha helyzet van?

Állj meg, hagyj abba mindent, amit éppen csinálsz és lélegezz mélyeket!

Ezt szó szerint értem. Ha azon kapod magad, hogy kiabálsz a gyerekeddel, hallgass el! Akár ott, a mondat közepén. Fordulj el tőle (ha ez biztonsággal megtehető), és ne mondj semmit! Vegyél egy mély lélegzetet és lassan fújd ki. Majd még egyet. Annyit, amennyire szükséged van ahhoz, hogy lehűtsd magadat.
(A légzésnek hihetetlen hatása van a testre, ezt azok nagyon jól tudják, akik jógáznak. A mély nyugodt légzés segít abban, hogy az úgynevezett szimpatikus idegrendszeri állapotból (a küzdj vagy menekülj állapotából) a paraszimpatikus (nyugalmi) állapotba kapcsoljon az agy. Ezek színtiszta biokémiai folyamatok.)
Ahogy már írtam, feldühödött állapotunkban nem a racionális agyterület a főnök, ezért lehet az, hogy dühösen olyat teszünk, vagy mondunk, amit később, józanul átgondolva megbánunk. Ezért, a legjobb és legcélravezetőbb dolog, hogyha amikor mérges vagy, megnyomod magadban az ÁLLJ! gombot. Ne engedd, hogy az érzelmek, a düh, a harag cselekvésre sarkalljanak! Szerintem az egész szülői létben ez az egyik legnehezebb dolog. Piszok nehéz, és sokszor sajnos nem is sikerül. De ha egyszer sikerül elérned, hogy ne a harag vegye át az irányítást fölötted, akkor sikerülhet máskor is. Kétszer, vagy háromszor, vagy sokszor. Rutinná is válhat. Persze nem egyik napról a másikra, de minél többet gyakorolsz, annál könnyebben és olajozottabban fog menni. (Ha nem hiszed, emlékezz csak vissza arra, milyen volt életedben először élesben, forgalomban vezetni, és milyen most, sok rutinnal a hátad mögött. Pedig ugyanazt csinálod, nem?)
Tehát az első lépés, hogy abbahagyod azt amit csinálsz és mélyeket lélegzel.
Ha már legalább annyira sikerült lehűteni magadat, hogy már ki tudsz kukucskálni a dühfelhő mögül, akkor tudatosan el tudod dönteni, hogy belemész-e a már ismert, semmi jóra nem vezető játszmázásba (ahova egyébként a benned tomboló hormonok minden erejükkel lökdösnek) vagy úgy döntesz, más utat próbálsz ki.
Ha a második megoldás mellett döntesz, akkor először is szabadulj meg a testedben felgyülemlett energiától. A harag valószínűleg annyira manifesztálódott már benned, hogy tele vagy feszültséggel, energiával és akár egy elefántot is meg tudnál emelni. Szorítsd jól ökölbe a kezedet, vagy rázd ki a karjaidat, lábaidat – én személy szerint azt szeretem, amikor egy ruhadarabot vagy egy törölközőt úgy ki tudok csavarni, hogy ha az nedves lenne, egy liter vizet is kifacsarnék belőle. Ugye érezted már, milyen az, amikor fel tudnál robbanni a benned feszülő energiától? Most képzeld el, ha azt elnyomod magadban (mert “jó leszek, nem kiabálok a gyerekkel”) micsoda pusztításra lenne képes a tudatalattiban, a testedben! A kiabálással ugyanígy megszabadulsz a feszítő energiától – csak hát ugye pont az lenne a cél, hogy ne kiabálj. Esetleg azt is megpróbálhatod, hogy akupunktúrás pontokat nyomkodsz magadon. Ez nem biztos, hogy hatékonyan működik mindenkinél, de egy próbát mindenképp megér, hogy lásd, így meg tudsz-e szabadulni a stressztől.
A fölös energialevezetés a fizikai része a “kezelésnek”. A mentális része az, hogy megpróbálod a helyzetet más szemszögből nézni. A gyereked szemszögéből. Mivel a rosszalkodás soha nem csak úgy magában történik, azzal a gyerek mindig valamit közölni akar veled. Ezt persze nem tudjuk úgy meglátni, ha közben a düh lila ködében úszunk, ezért kell lehiggadnunk először. Meglepően sokat segít, ha ilyenkor valamilyen mantrát mondogat az ember magában. Például “Ezt nem veszem személyes sértésnek.”, “Azért viselkedik úgy, mint egy gyerek, mert még gyerek. Nem tudja megfogalmazni, mi a baja.”, “A gyerekemnek nehézsége van. Szüksége van rám.”vagy “Tudatos felnőtt vagyok, képes vagyok helyén kezelni a helyzetet.” Mint ahogy mondtam, minden ember és minden helyzet más, ezért mindenkinek más mantra az, ami működik. Találj magadnak egy olyat, ami segít visszazökkenned a valós énedbe!
Ha sikerült lenyugodnod, normális hangon, helyesen tudod kezelni a szituációt. Meg tudod szeretgetni, ölelni a gyerekedet és tudsz segíteni neki megfogalmazni, mi a baja.
És ha nem? Ha még mindig dühös vagy és fortyogsz? Akkor addig folytasd a fenti lépéseket, amíg szükséged van rá. Ereszd ki a fizikai feszülést, kapcsolj át mentálisan a gyerek szemszögébe. Lélegezz mélyeket. Ereszd ki a gőzt, mantrázz, lélegezz. Ha kell, tizenöt percig. Közben mondhatod a gyerekednek, hogy dühös vagy de próbálsz megnyugodni, hogy nyugodtan meg tudjátok beszélni a problémát.
Még ha az elején ez sokáig is tart, hidd el, gyakorlással egyre kevesebb időt és energiát fog igényelni!
Természetesen ha az a helyzet, hogy az egyik gyerek püföli a másikat, akkor mindenek előtt szét kell őket szedni, hogy fizikai bántódása senkinek ne essen, és utána kezdj neki a lenyugvásnak.
Miután elcsitultak a kedélyek, és mindenki visszatért a nyugalmi állapotba, vagy akár a nap végén, amikor egy kicsit megpihenhetsz, érdemes elgondolkozni azon, vajon milyen üzenetet hordozott a dühös kiborulás. Vajon azért akadtál ki, mert túlságosan lemerültek a tartalékaid? Félsz, hogy ha most így viselkedik a gyereked, milyen lesz majd kamaszként? Félsz, hogy agresszióval oldja meg a problémás helyzeteket? Vagy tehetetlennek érzed magad? És mit akart kommunikálni a gyereked a hisztijével? Túl fáradt vagy éhes volt? Úgy érzi nem kap elég figyelmet tőled? Úgy érzi, elnyomják a testvérei? Több nyugalomra/törődésre/feltöltődésre lenne szüksége?

A felszínen azt látjuk, a gyerek rosszalkodik, de a mélyben ott van a valódi üzenet, a mi dolgunk pedig az, hogy ezt megfejtsük.

Erre pedig csak akkor vagyunk képesek, ha először a saját érzelmeinket stabilizáljuk. 
Van még egy nagyon fontos oka annak, amiért – bármilyen küzdelmes is – érdemes megtanulnunk kezelni a dühünket.

Az, ahogyan a saját érzelmeinket kezeljük követendő példaként fog beépülni a gyerekünk eszközkészletébe.

Ha azt látja, hogy mérgesen csapkodunk és kiabálunk, ő is ezt fogja tenni. Ha azt látja, hogy ha mérgesek vagyunk, akkor azt elfogadjuk, de nem annak megfelelően cselekszünk, akkor ő is így fog tenni. Ennél fontosabb érzelmi intelligencia fejlesztő kurzust keresve sem lehet találni. Persze ez nem jelenti azt, hogy ha valaki rossz példát látott a saját szüleinél arra, hogyan kell kezelni a dühöt (azaz vele gyerekként sokat kiabáltak), akkor ő ne lenne képes felnőttként változtatni ezen. Ma már kísérletekkel bizonyított dolog a neuroplaszticitás, azaz, hogy az agyunk folyamatosan képes változásra, nem csak gyerekkorban, hanem felnőtt korban is. Nem egyszerű, rengeteg munkát kíván, de elérhető. Sok ember megtette már, kilépett  a hozott mintákból, ami azt jelenti, hogy te is képes vagy rá! 
Sajnos hajlamosak vagyunk arra, hogy csak a rossz dolgokat lássuk meg, vagy legalábbis felnagyítsuk azokat. (Ha új frizurát csináltatsz magadnak és húszan megdicsérik, egy valaki azonban leszólja, tuti, azon az egyen fogsz rágódni, nem a többi húsznak örülni, nem?) Érdemes ezért objektívan feljegyezni, hányszor sikerül helyesen kontrollálni az érzelmeidet és nem belecsúszni a kiabálásba. Azt javaslom, ha úgy döntesz, változtatsz a hozzáállásodon, minden nap végén gondold át, akár egyszer is sikerült-e jól kezelned a feszült helyzetet, és azt a naptáradban jelöld valahogy. Egy kis szívvel, mosolygós arccal, akárhogy. Hosszú távon, több napot, hetet visszanézve látod majd a javuló tendenciát, ami szárnyakat adhat a folytatáshoz, mert megtapasztalod, hogy képes vagy a változásra. Esetleg azt is feljegyezheted, ha épp egy nap nem sikerült megállnod a kiabálást, annak mi lehetett az oka (kimerültség, munkahelyi stressz, betegség, magánéleti probléma, stb), hogy a későbbiekben be tudd azonosítani, milyen rizikó faktorokra kell figyelned.
A kutatási tapasztalatok azt mondják, kb. három hónap eltökélt gyakorlás szükséges ahhoz, hogy a teljes kiabálásmentes életet elérje az ember (természetesen ez egyénenként változhat). Ne add fel a küzdelmet, még akkor se, ha néha nagyon erőt próbálónak tűnik is. És ne feledd, senki nem úgy született, hogy képes volt az érzelmeit kontrollálni, ez tanult folyamat. De mekkora kincset adsz a gyereked kezébe, ha ezt a mintát már gyerekként megkapja és nem kell hosszú évek, küzdelmes (pár)kapcsolatok és önmunka útján elsajátítania!

2017. szeptember 11., hétfő

Apa



Mesélj nekem apu, 
Mi az, hogy becsület? 
Hogyha az van nekem, 
Jár érte tisztelet? 
Milyen lesz apu, 
Az igaz szerelem? 
És ha majd elmúlik 
Akkor az fáj nekem? 

Vannak-e apu, 
Ma is istenek? 
Hisznek-e még bennük, 
Most is az emberek? 
Van-e tényleg élet 
A halál után? 
És ha ezt kérdezem, 
Miért nézel bután? 

És ha majd felnövök, 
Nekem is lesz sorsom? 
Mert most a tanulás, 
Az a legfőbb gondom. 
Miért lesznek rosszak, 
Apu, az emberek? 
Hogy lehet, hogy vannak 
Éhező gyerekek? 

Ha a munkádért mindig 
Megkapod a béred. 
A hónap végén akkor 
Miért nincsen pénzed? 
Ha rám nézel, látom, 
Fátyolos a szemed. 
Hogyha én nem lennék, 
Könnyebb volna neked? 

Hogyha öreg leszek, 
Nekem is lesz szagom? 
És az unokákat 
Én is elronthatom? 
A szomszéd néniből 
Mikorra lesz banya? 
Hogy lesz egy országból 
Mocskos zsiványtanya? 

Sok mindent nem tudok, 
De egyet, elhiheted, 
Megmutattad nekem, 
Milyen a szeretet. 
Ne búsulj, apa,
Nem számít a pénzed,
Mert jó, hogy velem vagy,
Én így szeretlek téged.
Muhi János verse



https://www.autorenwelt.de/system/files/bn_autorenversorgungswerk.jpg

Aranyosi Ervin: Odafentről vigyáz…



Aranyosi Ervin: Odafentről vigyáz…


Habos felhők mögül vigyáz rám egy angyal,
ha szomorú vagyok, gyakran megvigasztal.
Éppen úgy, mint egykor, mikor gyermek voltam,
mikor látta fiát bánatosan, szótlan.


Ő már felköltözött távoli mennyekbe,
én meg azért mászom dombokra, hegyekbe,
hogy közelebb legyek gyönyörű szívéhez,
s elmondjam az enyém, nélküle mit érez.


Elmondhassam neki, mennyire hiányzik,
mikor rágondolok, szemem könnyben ázik.
Bárcsak itt lehetne, örömmel ölelném,
elszállt gyermekkorom mellette meglelném.


Hiányzik jó lelke, melyből öröm áradt,
a két szorgos keze, mely el sose fáradt.

Barna, meleg szeme, mely óhajom leste,
mesemondó hangja, ha eljött az este.

Ha eljön az este, csillagokra nézek,
sok régi emléket sorra felidézek,
és amikor végre rám talál az álom
az édesanyámat benne megtalálom.


Aranyosi Ervin: Vajon miért is jó temetőbe járni?



Aranyosi Ervin: Vajon miért is jó temetőbe járni?
Vajon miért is jó temetőbe járni,
elporlott testek közt, csendben sírdogálni?
Mint kiszáradt kúthoz, jár oda az ember,
melyben nincsen élet, honnan vizet sem mer.
Minden évben egyszer ünnepelsz egy napot,
mintha a szeretted, aznap lenne csak ott.
Pedig talán sejted, nem hal meg a lélek,
elment kedveseink, másik síkon élnek.

Reájuk gondolni, bármelyik nap lehet,
sorra felidézni kedves emlékeket.
Gyertyákat gyújtani, a lángjukba nézni,
a szeretett arcot újra felidézni.

Nem kell hát megölni annyi szép virágot,
feldíszíteni egy megkövült világot,
ami kong a csendtől, lélektelen, rideg,
mely a lét súlyától az élőt sem menti meg.

Vagy Te másért jársz ki, – bocsánatot kérni?
Hiszed, képtelenség másképp utolérni?
Ám akit keresel, ott már nem találod,
siettetned nem kell korai halálod!

Hisz lelkedben ott él, kitörölhetetlen!
Mert, hát jó az Isten, sohasem kegyetlen.
Kinek sorsa egykor összefutott véled,
álmodban, lelkedben újra, újra éled.

Újra látni fogod, tudsz vele beszélni,
lesz még új esélyed bocsánatát kérni.
S Te is megbocsáthatsz régi sérelmeket,
megnyugtathatod a nyugtalan lelkedet.

Ám ehhez nincs szükség halottak napjára,
s nem kell koncentrálni bánatra, halálra,
jobb a szép dolgokat újra felidézni,
szeretted szemébe újra belenézni…

Aranyosi Ervin © 2013-10-28.

Apu

Apu meséld el nekem
Milyen az élet odafent?
Hallgattok e szép zenéket?
Ott is sír e vajon a lélek?
Testvéreid s nagymamám,
vártak e már odaát?
Odafent is van e álom?
Sírodon, látod e a sok virágot?
Apu meséld el nekem,
odafent milyen a csend?
Fájt e a lelked,
mikor tested örökre megihent?
Hirdetés
Apu meséld el nekem,
van e ott is szerelem?
Egymáshoz bújik e a lélek,
születnek e ott is nemzedékek?
Apu meséld el, milyen a halál?
Tényleg csillagként ragyogsz már reánk?
Ha lelked más testébe száll,
akkor is gondolsz e reánk?
Apu mesélj, van e élet a halál után?
Tényleg az angyalok vigyáznak e ránk?
Mesélj milyen az idő odafent?
Kell e kabát, mint idelent?
Apu meséld el nekem
Odafent van e szeretet?
Vannak e ott is gonosz lelkek?
Vagy ők tényleg a pokolba mennek?
Mondd, miyen a tél, az ősz a nyár?
Tavasszal ragyog e ott is a napsugár?
Mikor a lelked a mennybe szállt,
várt e ott rád a boldogság?
Apu meséld el nekem,
ül e könnycsepp neked is a lelkeden?
Mondd, hogy csak álmodom
Nevetünk mi még ezen a bús dalon.
Apu mesélj kérlek,
odafent kell e majd félnem?
Vagy ott is vigyázol reánk,
ahogy azt tetted, egykor hajdanán?
- ismeretlen szerző

Ady Endre: Harang csendül, Ének zendül, Messze zsong a hálaének Az én kedves kis falumban Karácsonykor Magába száll minden lélek.

Ady Endre: Karácsony

I.

Harang csendül,
Ének zendül,
Messze zsong a hálaének
Az én kedves kis falumban
Karácsonykor
Magába száll minden lélek.

Minden ember
Szeretettel
Borul földre imádkozni,
Az én kedves kis falumban
A Messiás
Boldogságot szokott hozni.

A templomba
Hosszú sorba'
Indulnak el ifjak, vének,
Az én kedves kis falumban
Hálát adnak
A magasság Istenének.


Mintha itt lenn
A nagy Isten
Szent kegyelme súgna, szállna,
Az én kedves kis falumban
Minden szívben
Csak szeretet lakik máma.

II.
Bántja lelkem a nagy város
Durva zaja,
De jó volna ünnepelni
Odahaza.
De jó volna tiszta szívből
– Úgy mint régen –
Fohászkodni,

De jó volna megnyugodni.

De jó volna, mindent,
Elfeledni,
De jó volna játszadozó
Gyermek lenni.
Igaz hittel, gyermek szívvel

A világgal
Kibékülni,
Szeretetben üdvözülni.

III:
Ha ez a szép rege
Igaz hitté válna,
Óh, de nagy boldogság
Szállna a világra.
Ez a gyarló ember
Ember lenne újra,
Talizmánja lenne
A szomorú útra.

Golgota nem volna

Ez a földi élet,
Egy erő hatná át
A nagy mindenséget.
Nem volna más vallás,
Nem volna csak ennyi:
Imádni az Istent
És egymást szeretni…
Karácsonyi rege
Ha valóra válna,
Igazi boldogság
Szállna a világra...



Karácsony




ű







Hiába mentek el, ők is velünk vannak. - Müller Péter karácsonyi üzenete


Kedvesem! Közöttünk vannak! Csak ez az ostoba, mai, beszűkült "racionális" kor hiszi, hogy a halállal minden megszűnik. Nem igaz! A lélek végtelen úton jár, s a halállal nem hal meg. Él, csak nem abban a komor érzékvilágban, ahol még te élsz. „Halhatatlan szerelem” - erről szól a könyvem, és erről szól az élet is. Hogy az igazi szeretet nem múlik el soha! Az arcunk megváltozik, a világunk megváltozik, csak a szeretet nem, mert az örök. Gondolj a Hellinger-terápia ma már tudományosan elfogadott módszerére. Azon alapszik, hogy a szeretet finom, de eltéphetetlen szálaival össze vagyunk kötve. És ez karácsonykor különösen érezhető. Egyrészt, mert te érzékenyebb vagy és nyitottabb, másrészt pedig a szellemi világ is közelebb jön a Földhöz, mert bevonzza az alulról ritkán felsugárzó szeretet. Karácsonykor még az egyszerű emberek is megpillanthatják az angyalokat, mint a pásztorok a Bibliában, mert olyan közel jönnek ehhez a szenvedésekkel és félelmekkel teli Földünkhöz. Karácsony nem az ész, hanem a szív ünnepe. És a szív érzi, hogy azok is ott állnak veled a karácsonyfa körül, akiket a szemeddel nem látsz, és az eszeddel nem hiszel. Ez a levél a szívednek szól. Az eszed nem tudja, és nem is akarja megérteni. Egyszer egy évben láss a szíveddel, s akkor megérint a bizonyosság - bármilyen átváltozás történt is, és bármilyen messzire ment is az, akit szeretsz, mégis veled van. A rádió adóvevőnél sem számít a távolság, ha jó a vétel. Akit örökre elvesztettnek hittél - ott él veled.

2017. szeptember 8., péntek

When the River Meets the Ocean (Fraser River water flows into the Strait...



A Mississippi folyó és a Mexikói-öböl találkozása 


Ha megnézzük az alábbi videót, az első dolog ami eszünkbe jut, hogy biztosan valamilyen videószerkesztő programmal készítették a videót. De tévedünk, ha erre gondolunk, mert amit látunk, az igaz. A Mississippi folyó találkozása a tengerrel a Mexikói-öbölben olyan akár az olaj és a víz, vagy mint a Nap és a Hold. Alapvetően a két víz nem keveredik össze!

A Mississippi az Egyesül Államok leghosszabb folyója. A Mexikói-öbölnél pedig a tengerbe ömlik, ahol a világ egyik legszebb természeti jelenségét látható: a két víz találkozik, de nem keveredik össze egymással.


A tudósok próbálják megmagyarázni a jelenséget, de sokan azt gondolják, hogy ez Isten ajándéka az embereknek. Néhány kötekedő ember azonban azt állítja, hogy csak azért nem keveredik össze, mert a folyam állandóan mozgásban van, és mindig új vízet szállít be az öbölbe. Alapvetően itt az édes víz találkozik a sós vízzel, amely nehezebb. Az egyenes választóvonal miatt a két szín közötti különbség is sokkal erőteljesebbnek tűnik!

A napi takarítás

Mindenki szereti az olyan ötleteket amelyek könnyebbé teszik a mindennapjainkat és amelyek még az otthonunk tisztán tartásában is a segítségünkre vannak. Egyre több háziasszonynak van jobbnál jobb ötlete a lakás tisztán tartásával kapcsolatban, mert egy tiszta otthon a garancia egy család egészségének a fenntartására és a boldogságra.
Amikor a takarítást jó kedvvel végezzük és nem azért mert kötelező, az jó kedvre derít mindenkit. Ma szeretnénk bemutatni nektek pár ötletet, amelyeket feltétlenül ki kell próbálnotok.

A napi takarítás

 1. Tiszta teaforraló

Töltsünk a forralóba vizet és ecetet egyforma arányban, majd hagyjuk a teaforralóban lévő ecetes vizet párszor felforrni, ezután öblítsük ki és a lerakódások már el is tűnnek.

2. Tiszta új tepsi

Súroljuk meg sóval a tepsit, majd töröljük le egy konyhai törlővel és máris tiszta lesz.

3. Ragyogó csaptelepek

A sütőpapír a legalkalmasabb erre a célra. A viaszos rétegének köszönhetően megvédi a krómozott felületeket a vízkövesedéstől.

4. Tiszta sütő

A legkönnyebb módja a sütő tisztításának ha egy konyhai törlőt olívaolajba mártunk és azzal áttöröljük. Az olajmaradványokat konyhai szivaccsal távolítsuk el.

5. A csészék tisztítása

Keverjünk össze egyenlő arányban ecetet vízzel, töltsük a csészékbe és hagyjuk egy órát állni, majd mossuk ki a csészét a megszokott módon.

6. Vágódeszka tisztítása

A fából készült vágódeszka tisztításához használjuk a következő ötletet: tegyünk a vágódeszkára egy darab sütőpapírt, szórjuk rá sót és vasaljuk egy percig vasalóval. A vágódeszka olyan tiszta lesz mint újkorában.

7. Hófehér kád

Este töltsük meg a kádat forró vízzel, öntsünk bele fehérítőt és reggel meglátjuk a változást, az eredmény hófehér kád.

8. A kellemetlen szagok elűzése

Ez az ötlet minden olyan személynek tetszeni fog akinek van háziállata. A kanapéról a kellemetlen szagot a következő keverékkel távolíthatjuk el: 1 kanál szódabikarbónát keverjünk el 10 csepp levendulaolajjal és 2 pohár vízzel. Tegyük ezt a keveréket egy permetezős palackba és permetezzük be a kanapét. Ezt a keveréket bármikor használhatjuk.

9. Tiszta konyhai szivacs

Egy műanyag tálban keverjünk össze 2 kanál sót 2 kanál forró vízzel és áztassuk be éjszakára ebbe a keverékbe a konyhai szivacsot. Reggelre tiszta szivacsunk lesz.

10 Törött tojás feltakarítása

Ha véletlenül eltörtünk egy tojást tegyünk rá sót és hagyjuk 15 percet állni, majd töröljük le papírtörlővel.

11. Tiszta mosogató

Dörzsöljük át a kagylót sóba mártott citrommal és újra ragyogni fog.

12. Az odaégett zsírok eltávolítása

Szórjuk meg az edényt sóval, majd tegyünk rá vizet és hagyjuk állni 15 percet. Ezután az edényt könnyen elmoshatjuk.

13. Csillogó poharak

Mossuk át ecettel a poharakat, majd öblítsük ki őket és ragyogni fognak újra.
Ha ezeket az ötleteket használjátok takarításkor sokkal hatásosabb és könnyebb lesz a munka.