2015. október 30., péntek
Az idei kedvenc: így faragj csingilinges tököt!
Az idei kedvenc: így faragj csingilinges tököt!
2013.10.31. 14:05 kreablogger
Az idei tökfaragós időszak első számú sztárja egyértelműen a Csingiling avagy Tinker Bell minta. Első pillantásra beleszerettem, és a facebook rajongói oldalon is nagy sikert aratott. Rengetegen kérdeztétek, hogyan késízthető el, úgyhogy íme, nézzük meg részletesen!
Első lépésben természetesen szükség lesz pontos sablonra. A tinker bell template/pattern keresőkifejezésre a google rengeteg találatot ad, válogassatok, vagy használjátok ezt. A kinyomtatott sablont érdemes magatokkal vinni a tökvásárláshoz, hogy biztosan ráférjen majd.
A tököt tisztítsátok meg, majd ragasztószalaggal rögzítsétek rá a sablont. Néhány helyen bevághatjátok a papírt, hogy jobban felvegye a tök domború formáját, és így még élethűbben, arányosabban átvihetitek rá magát a mintát is. A minta körvonalát gombostűvel vagy rajzszeggel szurkáljátok körbe.
Megjegyzés: Én a tök belsejét még a faragás előtt ki szoktam kaparni, de van azt a végére hagyja.
Íme, ilyen lesz!
Ezután következhet a minta kivágása. Nyilván ez a legnehezebb része a dolognak, és aki még nem faragott tököt, az jobb, ha néhány egyszerűbb mintával gyakorol előtte. Hiszen ez a minta elég aprólékos, figyelmet igényel, hogy valóban szép és mutatósa legyen.
Eszközök: hegyes, éles kések, sniccer, tű. Többféle eszközt is érdemes kipróbálni, mert változó, hogy kinek mi esik jobban kézre. Az igazi fanatikusok pedig rendelhetnek az ebay-ről kifejezetten a tökfaragáshoz használható szerszámokat, késeket.
A kis lyukakat a legegyszerűbb fúrógéppel elkészíteni. Használjatok minél vékonyabb fúrófejeket többféle méretben. Kisméretű sütőszaggatóval egy-egy csillagocskát is csempészhettek a lyukacskák közé.
A lyukat helyét -nagy vonalakban- érdemes megtervezni, nézzétek, milyen szépen körülöleli a tököt!
30+ zseniális töklámpás
http://szinesotletek.blog.hu/2013/10/29/20_zsenialis_toklampas
Legmenőbb töklámpások
http://szinesotletek.blog.hu/2012/10/25/legmenobb_toklampasok
2015. október 25., vasárnap
Hogyan kell a leandert metszeni?
A leander ágait egy kicsivel a levélhónaljak felett metsszük vissza. Ezek a növény azon részei, ahol 3-3 levél kapcsolódik a szárakhoz. Ha ezeken a pontokon metsszük meg a leandert, ezzel új ágak hozására serkentjük. Azaz 3 új ág fog kifejlődni ott, ahol korábban 3 levél helyezkedett el.
Ha az új ágakat hagyjuk egy kicsit nőni, majd ezeket is visszametsszük (a levéltöveknél), ezzel ismét új elágazásra serkentjük a növényt ezeken a pontokon. Ezzel a művelettel tehát ismét megháromszorozzuk a kialakuló ágak számát.
Végeredményként pedig szép gömbölyű, bokros leandert kapunk. Ne feledjük, hogy az első metszés helye a növényen kellően alacsonyan legyen, hogy ez megfelelő alapul szolgáljon az összes többi kialakuló elágazásnak, ahogyan azt a mellékelt ábra is szemlélteti. Bónuszként minden ágvégen egy-egy fürt virág fog kifejlődni. Minél több ága van tehát a növénynek, annál dúsabban fog virágozni.
GYAKORI KÉRDÉSEK A LEANDER METSZÉSÉVEL KAPCSOLATBAN
Miért kell metszenünk?
A leander metszésének fő oka, hogy ezzel formára alakítsuk a növényt, valamint ösztönözzük az új ágak növekedését, végső soron pedig a gazdagabb virághozamot.
Mikor kell metszenünk?
A leander metszésére a legjobb időszak még teleltetés előtt a szeptember és az október. Az ennél későbbi metszés esetenként a tavaszi növekedés kárára mehet. Ha azonban a növény állapota megkívánja, a metszést teleltetés után, tavasszal is elvégezhetjük.
A virágok a leander idős vagy új ágvégein fejlődnek ki?
A virágfürtök az új ágvégeken nőnek.
Mennyire lehet visszametszeni a növényt?
A leanderek nagyon erős növény, és jól tolerál egy nagymértékű metszést is. Ne féljünk visszametszeni az általunk meghatározott kiinduló magasságra – különösen, ha úgy látjuk, hogy a növény további szabályos növekedése jelentős alakítást igényel.
Falevélváz készítés és festés
http://www.kicsisziv.hu/cikkek/adj-szint-fakulo-termeszetnek-falevelvaz-keszites-es-festes
Hozzávalók
- Gumikesztyű
- Falevelek ( lehetőleg viaszos levelek)
- Papírtörlő
- Szódabikarbóna
- Víz
- Ételfesték
- Ecset
Fogjunk egy lábost és helyezzük bele a faleveleket. Ezután szórjunk bele 3/4 csésze szódabikarbónát és 4 csésze vizet.
Ezt követően keverjük el a port és a vizet minél egyenletesebben, majd tegyük fel a lábost forrni.
Addig pároljuk a leveleket, míg azok meg nem puhulnak. Ez a levél vastagságától függ, eltarthat 1 órán át, de akár egy kicsit tovább is.
Ha készen vagyunk, vegyük le őket a tűzről, hideg vízzel tisztítsuk le a leveleket, majd tegyük papírtörlőkre őket.
Egy ecset segítségével sepregessük le a levelekről a levélpépet. Óvatosan, nehogy elszakadjon a váz.
Ezután áztassuk őket hideg vízbe, majd vegyük ki és hagyjuk teljesen megszáradni. Így megszabadultunk az összes kis törmeléktől amely eltömődhet az erezetben.
Keverjünk ki annyi kis tálban ételfestéket, amennyi színű levelet szeretnénk.
Tegyük bele a levélvázakat, hagyjuk benne kb. 30 - 60 percet, majd vegyük ki és hagyjuk teljesen megszáradni.
Ha fehér levelet szeretnénk, akkor 50ml vízhez adjunk egy csésze fehérítőt, és abba áztassuk a levélkéket.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)